This is our newest trophy donated in November 2020 by Roger and Sheila Sharman in memory of Roger's sister,

Frances Greenfield. Frances was Show Secretary for many years. It will be awarded for Handicrafts classes from 2021 onwards.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Summer Show - Current trophies and medals

 

 

The Matt Scott Shield: This shield is named after Matt Scott in 2004 and is awarded to the winner of Class 1 - Master Gardener

Competition. 

It was first awarded in 2004 to A.G.MacCulloch.

 

The Percy Fowler Memorial Salver: This salver is named after Percy Fowler, perhaps in 2001, and is awarded to the winner of Class 16.

It was first awarded in 2001 to Mrs. Keet-Black.

The G.H.Alderton Challenge Cup: This cup is named after G.H.Alderton at an unknown date, perhaps in 1934, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 2-26. 

It was first awarded in 1934 to J.H.Grinstead. 

The Blanche Sheppard Memorial: This trophy is named after Blanche Sheppard in 1998 and is awarded to the exhibitor gaining the

most points in Classes 27-74. 

It was first awarded in 1998 to B.Broad.  

 

The Flinn Challenge Cup: This cup is named after F.F.Flinn Esq. J.P. and was presented to the Southwick and District Horticultural

and Allotment Holders Society in 1946. It is awarded to the winner of Class 40. .

According to SFHS records it was first awarded in 1928 to R. Bartram. Perhaps there was an earlier cup also named the

Flinn Challenge Cup?

 

The Frampton Rose Bowl: This bowl is presumably named after someone with the surname of Frampton, perhaps in 1977, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 41-43.  

It was first awarded in 1977 to Mrs.G.A.Smith.  

 

The Harold Catten Cup: This cup is named after Harold Catten, perhaps in 2003, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 44-54.    

It was first awarded in 2003 to F.Hill. 

 

The Elder Challenge Cup: This cup is named after Vice-Presidents Mr.and Mrs.E.W.Elder and was presented to the Southwick and District Horticultural and Allotment Holders Society in 1931. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 55-61.

It was first awarded in 1931 to D.H.Torrance.

The Betty Collins Memorial Trophy: This trophy is named after Betty Collins in 1991 and is awarded to the exhibitor gaining the

most points in Classes 62-69.

It was first awarded in 1991 to Mrs.B.Sheppard.

The Begonia Cup: This cup was presented by Alex. J. Seager Esq. to the Southwick Horticultural Society in 1954. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 70 & 71.  

It was first awarded in 1954 to A.S.Wells. 

The Leslie Allebone Fuschia Cup: This cup is named after Leslie Allebone who owned a hardware shop in the Square. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 72-74. 

It was first awarded in 1978 to Mr.E.Williams.

 

The Eric Kiaer Trophy: This trophy is named after Eric Kiaer in 1998 and is awarded for the Best Pot Plant. 

It was first awarded in 1998 to Mrs.J.MacCulloch.

 

The Gorringe Challenge Cup: This cup is presumably named after one of the Gorringe family who resided at Kingston House in Kingston-by-Sea and was presented to the Southwick and Kingston Horticultural Society at an unknown date,  perhaps in 1934, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 27-74. 

It was first awarded in 1934 to C.G.Cheeseman.  

 

The Chatfield Cup: This cup is named after Mrs.F.Chatfield and was presented to the Southwick and District Horticultural Society in 1935. It is awarded in the members only section to the exhibitor gaining the most points in Classes 76-91.

It was first awarded in 1935 to W.Byford. 

The Southwick Gladiolus Shield: This shield is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 92-94. 

It was first awarded in 1988 to D.Sawyer. 

 

The Doris Fothergill Memorial Trophy: This trophy is named after Doris Fothergill in 1986 and is awarded to the exhibitor gaining

the most points in Classes 95-109.  

It was first awarded in 1986 to Mrs.D.Millard.

 

The Harvey Bowl for floral art: This bowl is named after someone with the surname of Harvey, perhaps in 1961, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 95-98. 

It was first awarded in 1961 to Mrs.M.Wells. 

 

The Jubilee Cup: This cup is named to commemorate HM The Queen's Golden Jubilee in 2002. It is awarded in the members only section to the exhibitor gaining the most points in Classes 99-100.  

It was first awarded in 2002 to Mrs.D.Millard and Mrs.Keet-Black.  

 

The Albert E. Pettett Memorial Cup: This cup is named after Albert E. Pettett in 1953 and is awarded to the exhibitor gaining the

most points in Classes 101-109.  

It was first awarded in 1953 to Mrs.N.V.Collins. 

 

The Banksian Medal: The RHS Banksian Medal is named after the great scientist Sir Joseph Banks, 1743-1820.

It was first awarded in 1928 to H. Chandler. It is awarded to the winner of the highest number of points in the Horticultural Classes

at the Summer Show. Winners are not eligible to compete for two years following.

 

The National Dahlia Society's Silver Medal: This medal is awarded for the Best Dahlia Exhibit. 

It was first awarded in 1975 to Mr.E.A.Edwards. 

 

The National Dahlia Society's Bronze Medal: This medal is awarded for Second Best Dahlia Exhibit.  

It was first awarded in 1975 to Mr.E.A.Edwards.

 

The British Gladiolus Society Blue Ribbon Award: This is awarded for the Best Gladiolus Spike in Classes 55-60 and 92-93.

It is unknown when it was first awarded at to whom. 

 

The Kenneth Loader Front Gardens Cup: This cup is named after Kenneth Loader Esq in 1934 and is awarded for the best kept front garden. 

It was first awarded in 1934 to Mrs.W.Wisden Jnr. 

 

Children's Classes - Boys and Girls up to 7 years of age at 31st August of show year. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 110 & 111. 

 

Children's Classes - Boys and Girls 8-11 years of age at 31st August of show year. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 112 & 113. 

 

Autumn Show - Current trophies and medals

 

The Hide Challenge Cup: This cup is presumably named after someone with the surname of Hide, perhaps in 1950, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 1-9. 

It was first awarded in 1950 to E.Clifton.

The Frank Green Trophy: This trophy is named after Frank Green in 1994 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 10-14.

It was first awarded in 1994 to G.Sacks.

The Glebe Trophy: This trophy is presumably named after someone with the surname of Glebe or after the school of the same name, perhaps in 1998 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 15-20.

It was first awarded in 1998 to T.Wood.

The Bessie Thrasher Memorial Trophy: This trophy is named after Bessie Thrasher in 1991 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 21-27.

It was first awarded in 1991 to Mrs.B.Sheppard

The Lewis Memorial  Horticultural Cup:This cup is presumably named after someone with the surname of Lewis, perhaps in 1986, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 34-49.

It was first awarded in 1986 to A.G.MacCulloch.

 

The Flinn Autumn Challenge Cup: This cup is named after F.F.Flinn Esq. J.P. and was presented to the Southwick and District Horticultural and Allotment Holders Society by the trustees of the Southwick Swimming Club in 1949. It had originally been prsented by F.F.Flinn, Esq JP in 1930. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 1-51. 

It was first awarded in 1949 to E.Clifton. 

The Florence Trophy: This trophy is presumably named after someone with the surname of Florence, perhaps in 1988, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 52-56 &  57-66 inclusive. 

It was first awarded in 1988 to Mrs.McCallum.

The Ward Cup: This cup is presumably named after someone with the surname of Ward,  perhaps in 1965 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 52-54. 

It was first awarded in 1965 to Mrs.M.E.Wood. 

The Gorringe Challenge Floral Cup: This cup is presumably named after one of the Gorringe family who lived at Kingston Hall, at an unknown date, and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 55-56.

It was first awarded in 1986 Mrs.Warsher.   

 

The Gooding Challenge Cup: This cup is named after W.A.Gooding JP and was presented in 1930. It was originally awarded in the Southwick Urban District Council and Southwick Horticultural Society's Allotment Competition. It is now awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 57-65.  

According to SFHS records it was first awarded in 1935 to J.H.Grinstead. Perhaps it had previously only been awarded by SUDC prior to this date? 

 

The Marie Agnes Smith Memorial Glass Bowl:  This glass bowl is named after Marie Agnes Smith in 1990 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 71-82.

It was first awarded in 1990 to Mrs.D.Millard. 

The Brian Wilkins Trophy: This trophy is named after Brian Wilkins in 2002 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 83-88.

It was first awarded in 2002 to Mrs.F.Greenfield.

The Oban Cup: This cup is presumably named after someone with the surname of Oban, perhaps in 1999, and is awarded for the Best Exhibit in the Autumn Show. 

It was first awarded in 1999 to Mrs.J.Ward.

The Harold V. McCallum Trophy: This trophy is named after Harold V. McCallum in 2008 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Class 66. 

It was first awarded in 2008 to R.Stanyon and P.Berry.

The National Chrysanthemum Society's Silver Medal: This medal is awarded to the exhibitor with the Best Exhibit in Classes 1-14. 

It was first awarded in 1976 to Mr.G.G.Smith. 

The National Chrysanthemum Society's Bronze Medal: This medal is awarded to the exhibitor with the Second Best Exhibit in Classes 1-14.

It was first awarded in 1976 to Mr.G.G.Smith. 

The Berry Trophy: This trophy is presumably named after someone with the surname of Berry, perhaps in 2014 and is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 28-33.

It was first awarded in 2014 to Ted Banks and Ruth Gillingham. 

 

Children's Classes - Boys and Girls up to 7 years of age at 31st October of show year. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Class 67. 

 

Children's Classes - Boys and Girls 8-11 years of age at 31st October of show year. It is awarded to the exhibitor gaining the most points in Classes 68-70. 

 

 

Historic trophies and medals

 

 

The Kenneth Loader Allotments Cup: This cup is named after Kenneth Loader in 1939 and was awarded for the best kept allotment. 

It was first awarded in 1939 to G.W.Turner and lastly to H.J.Couling in 1964. 

 

The Bradley Cup: This cup is presumably named after someone with the surname of Bradle, perhaps in 1952. It is unknown what it was awarded for.  

It was first awarded in 1952 to W.H.J.Adfield and lastly to A.J.Gasson in 1957.


The Ridley Junior Cup: This cup is presumably named after someone with the surname of Ridley, perhaps in the year 1961.  It is unknown what it was awarded for in children's classes. 

It was first awarded in 1961 to Caroline Prestage and lastly to Chantelle Winder in 2012.  

The National Chrysanthemum Society's Certificate of Merit: It is unknown what this certificate was awarded for. It was first awarded in 1975 to Mr.R.J.Stevens and lastly to E.Gilbey in 1976. 

Amateur Gardening Red Ribbon Award : It is unknown what this was awarded for.  

It was first awarded in 1975 to Mr.R.J.Stevens and lastly to Mrs.Mallatz in 1983.  

The Clavening/Garden News Top Tray Class: It is unknown what this was awarded for.  

It was first awarded in 1977 to Mr.J.A.Rason and lastly to Mr.J.A.Rason in 1978. 

The Bayliss Cup: This cup is presumably named after someone with the surname Bayliss, perhaps in 1977, and was awarded for novices floral art. 

It was first awarded in 1977 to Mrs.D.Page and lastly to Mrs.Stimpson in 1983.

 

The Bayliss Junior Cup and Trophies: This cup is presumably named after someone with the surname Bayliss, perhaps in 1977. It is unknown what this was awarded for in children's classes Autumn show.

It was first awarded in 1977 to Miss M.Atkinson and lastly to Master Neil Collins in 1980.

 

The Webbs Master Gardener Competition Annual Trophy: This trophy is presumably named after Webbs Seeds, perhaps in 1979. It is unknoiwn what it was awarded for. 

It was first awarded in 1979 to Mr.R.J.Stevens and lastly to Mr.J.Rason in 1983. 

The Stanley Gibbons Flora Award : This award was sponsored by Stanley Gibbons. It is unknown what this was awarded for.

It was first awarded in 1979 to Mrs.K.Bunyan and lastly to Mrs.P.Clarke in 1980.

The Royal National Rose Society's Bronze Medal: It is unknown what this medal was awarded for. 

It was first awarded in 1981 to Mrs.J.MacCulloch and lastly to Mr.A.G.MacCulloch in 1983.

The Chatfield Cup: This cup is named after Mrs F.Chatfield in 1935. It is unknown excatly what it was was awarded for in "Have a go classes". It was perhaps awarded for something else rprior to 1981.

It was first awarded in 1981 to Mrs.C.V.MacNeil. 

Trophies for Children's Classes: It is unknown what these trophies were awarded for.

They were first awarded in 1981 to Antony Collins, Samantha Wilson, Antony Collins and Neil Collins.

The Jim Hobbis Mystery Prize - Autumn Show: This prize is presumably named after Jim Hobbis, perhaps in 1981. It is unknown what this was awarded for. 

It was first awarded in 1981 to Mrs.P. Mottershead and lastly to Mr.P.M. Mottershead in 1982.

The George Young Shield: This shield is named after George Young in 1998. It is unknown what this was awarded for.  

It was first awarded in 1998 to Jonathan Millard and Rebecca Watts and lastly to George Burdock in 2012.